Drevo

Teak

Tík (angl. teak) je tropický strom z čeľade železníkovité, pochádzajúci z južnej a juhovýchodnej Ázie. Dosahuje výšku 30-40 metrov a na zimu zhadzuje listy. Popularity se tíkové drevo dočkalo v rokoch 1950 a 1960, pretože sa využívalo pre prvky Dánskeho štýlu. Tíkový nábytok sa dočkal veľkého boomu, pretože sa stal vyhľadávaným pre jeho jedinečnosť a elegantný vzhľad.

Výhody tíkového dreva:

  • nebýva napadnuté pliesňou, termitmi ani inými škodcami
  • je velmi tvrdé, pevné, pružné a zachováva si svoju stabilitu vďaka vysokému obsahu olejnatých živíc
  • zachováva si zrovnateľnú hmotnosť s inými drevami
  • odolá vplyvom počasia - slnečným lúčom, vetru, dažďu, snehu a dokonca i mrazu

Starostlivosť o tíkové drevo

Bez ošetrenia tíkového dreva sa jeho farba mení zo žltohnedej na striebornošedú. Pre zachovanie pôvodnej farby je potrebné napustiť drevo tíkovým olejom.

Mahagon

Mahagón (Swietenia mahagoni) je druh tropického stromu z rodu Meliaceae, ktorý je známy svojím tvrdým drevom. Slovo mahagon se tiež používa ako označenie rady podobných driev od iných nepríbuzných stromov, napríklad niekoľko druhov afrického rodu Khaya.

Použitie:

Mahagón sa často používa na výrobu nábytku – vyleštené červenohnedé drevo se krásne leskne. Drevo mahagónu je vodeodolné a preto bolo v minulosti používané na stavbu lodí. Vďaka jeho tvrdosti a akustickým vlastnostiam se používa aj na výrobu korpusov elektrických gitár.

Suár

Suár (Albizia saman), známy tiež ako Rain tree, Monkey Pod je druh tropického stromu rastúci od Južnej Ameriky az po Pacifik. Vyznačuje sa tvrdým drevo s nádhernou kresbou.

Použitie:

Vzhľadom na svoje vlastnosti sa používa na výrobu nábytku, drevených sôch a hodne ho využívajú umelecký rezbári na tvorbu svojich umeleckých diel.

 


 

© Copyright © 2009 ESDESIGNS, s.r.o. - All rights reserved